Svētās relikvijas

relics

Metropolīts Ierofejs (Vlahoss)

Pareizticīgā Baznīca ir “augšāmcelšanās darbnīca” un, var teikt arī, – svēto relikviju darbnīca. [..]

Dieva atklāsme un spilgta izpausme, kas tiek dāvāta svētajiem, notiek caur dievišķošanos. Cilvēks saņem Atklāsmi, jo viņš piedalās Dieva neradītajā dievišķojošajā enerģijā. Tādējādi Atklāsme ir cieši saistīta ar cilvēka dievišķošanos. Dievišķās Atklāsmes augstākais punkts ir Piecdesmitniece. Kad cilvēks sasniedz dievišķošanos, viņš ir pilnībā dievišķots gan dvēselē, gan ķermenī, un šī iemesla dēļ eksistē žēlastības[1] pārpilnās un neiznīcīgas relikvijas. Svētās, neiznīcīgās un brīnumdarošās relikvijas liecina par Augšāmcelšanās patiesību un dievišķošanās pieredzi.

Ļoti raksturīgi, ka Svētā Kalna (Atona) klosteru apmeklētāji atklāj, ka vislielākā laipnība tiek izrādīta, kad mūki kādu aicina noskūpstīt svētās relikvijas. Pat Svētā Kalna mazākajā cellē ir svētās relikvijas. Un apmeklētājs tiek vispirms ievests svēto relikviju glabātuvē, lai tās noskūpstītu, jo tās ir celles lielākais dārgums un svētība.

Dieva žēlastības klātiene svētajās relikvijās izpaužas dažādos veidos. Dažreiz tās ir neiznīcīgas, dažreiz tās izplata aromātu, dažreiz tās izdala eļļainu mirru vielu, dažreiz tās dara brīnumus utt. Šīs lietas sajūt tie, kuriem ir ticība un šķīstas garīgās maņas.

No angļu valodas tulkojis Aleksandrs Armands Kalniņš

Avots: Citāts no grāmatas Metropolitan Hierotheos Vlachos “The Person in Orthodox Tradition”

[1] Žēlastība ir Paša Dieva enerģija, Dieva neradītā enerģija. Atbilstoši Baznīcas mācībai cilvēka dzīves mērķis ir šķīstīties no grēkiem un kaislībām, lai arvien vairāk savienotos ar Dievu – dievišķotos. Dievs ar Savām enerģijām ir līdzdarbīgs visā cilvēka dziedināšanas un atjaunošanas procesā, kas notiek Kristus Miesā – Baznīcā. – Tulk. piez.

2 domas par “Svētās relikvijas

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.