Svētītājs Šanhajas Jānis par Kunga Piedzimšanas gavēni

62065865_131307793185

28. novembrī (15. novembrī pēc vecā stila kalendāra) sākas Kunga Piedzimšanas gavēnis. Tas nav pats stingrākais, jo tajā pieļaujama (sestdienās, svētdienās) zivs baudīšana. Pašās gavēņa beigās iestājas pilsoniskais Jaunais gads, bet dažviet arī atzīmē Kunga piedzimšanu pēc jaunā stila kalendāra (25. decembrī; pēc vecā stila kalendāra 25. decembris atbilst 7. janvārim pēc jaunā stila). Par to, kā attiekties pret gavēni šajās dienās, savā sprediķī runā svētītājs Jānis, Šanhajas un San-Francisko arhibīskaps, dižens askēts un gavētājs.

Vairāk kā mēnesi Baznīca aicina savus bērnus sagatavoties cienīgi satikt no debesīm nākošo Godības Ķēniņu… Vispirms mums katru dienu jāatcereras par tās dienas pietuvošanos, kad uz zemes Zīdaiņa Personā noslēpumaini parādījās Pats Dieva Dēls. Domās skatoties uz Bētlemi, mums jāsaprot, cik sīkumaini un nīcīgi ir mūsu ikdienas darbi, salīdzinot ar notikumu, kas tuvojas. Tā priekšā mums jāizdzen no sirds jebkādu ļaunošanos, jebkādu nelabvēlīgumu, jācenšas būt labvēlīgiem pat pret tiem, ar kuriem esam šķīrušies un kuru darbības mēs neatzīstam par labu. Atcerēsimies, ka labsirdīgi vecāki mīl arī nepaklausīgus bērnus, kaut arī dažreiz tos pārmāca, bet mēs visi esam debesu Tēva bērni!

Mums jāievēro Baznīcas ieviesto gavēni, ar kura palīdzību mēs apvaldām savas kaislības, atturoties gan no gavēnī nepieļautā ēdiena, gan arī no izklaidēm. Nekādā gadījumā nevajag pārkāpt gavēni arī tad, kad daudzviet daļa iedzīvotāju jau atzīmēs Kristus Piedzimšanas svētkus… Nevar vienlaicīgi gan gatavoties tās patiesai svinēšanai, gan pasaulīgi līksmot, mīdot Baznīcas tradīcijas un nolikumus.

Tā nav Kristus atnākšanas uz zemi svinēšana, bet savas vēlmes – jautri pavadīt laiku –apmierināšana, kas nenes mums labumu.

tris gudriPacentīsimies sagatavoties tai dienai, kad izskanēs: “Ar Tavu piedzimšanu, Kristu, mūsu Dievs, pasaulei atspīdēja prāta gaisma, jo caur viņu tie, kas zvaigznēm kalpo, ar zvaigzni tapa mācīti pielūgt Tevi, Patiesības Sauli, un atzīt Tevi, Austrumu no augšienes, Kungs, slava Tev.” (Kunga Piedzimšanas svētku tropārs)

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.