Askēzes loma mūsdienu cilvēkiem

askites_polloi_dohiariouKoroneijas metropolīts Panteleimons

Svētais Antonijs Lielais ir viens no dižākajiem askētiem mūsu Baznīcā. Viņš tiek saukts par “tuksneša profesoru”. Tas ir tāpēc, ka viņš māca gadsimtiem vecas askēzes vērtības.

Bet kāda ir askēzes jēga mūsdienu cilvēkiem? Pirmkārt, tas ir nepieciešams mūsu attiecībās ar sevi. Ar to mēs pārvaldām mūsu vēlmes, tieksmes un instinktus. Mūsu “pārvaldošajam” prātam, loģikai jeb spriestspējai, ir jābūt “kaujas ratu kučierim”, kas vada mūsu tieksmju un instinktu “zirgus”. Citādi “kaujas rati” būs nekārtībā un zirgi jeb instinkti, ievedīs kučieri, racionālo cilvēku, briesmās.

Askēze ir vajadzīga mūsu attiecībās ar cilvēkiem. Nevienas cilvēku attiecības, draudzība, laulība vai sadarbība nevar noturēties bez askēzes. Askēze nozīmē paciest “mīlestībā” jebko, kas mūs apgrūtina citos. Mums visiem ir rakstura iezīmes jeb trūkumi, kas citus kaitina. Bez askēzes šie aizkaitinājumi jebkādas cilvēku attiecības noved pie izjukšanas.

Tādēļ askēze ir nepieciešama, lai mīkstinātu mūsu trūkumus, lai cīnītos par Dieva žēlastību. Un mums vajag askēzi, lai ar iecietību uztvertu un izturētos pret citu trūkumiem un vājībām. Mūsu attiecībās ar Dievu arī ir nepieciešama askēze.

Mēs dzīvojam laikā, kad ikdienas tiekam bombardēti ar tēliem, iespaidiem un domām, kas grib mūs novērst no Dieva. Askēze nozīmē atrast laiku lūgšanai, Dieva vārda izprašanai un dievnama apmeklēšanai. Tā palīdz uzturēt dzīvu un apzinātu mūsu iekļaušanos Kristus Miesā, Baznīcā. Bez askēzes mēs atslābstam šajā ziņā un mūsu attiecības ar Dievu kļūst vājākas. Un pēkšņi bez iekšēja atbalsta mēs nonākam aizmirstībā, trūcīgi un baiļpilni attopamies pasaulē, kas mūs biedē un pieviļ.

Bez askēzes nav iespējamas pienācīgas, stipras un veselīgas attiecības ar sevi, citiem un Dievu, un tās ir pakļautas neveiksmei.

no angļu valodas tulkojis Aleksandrs Armands Kalniņš

Avots: Mystagogy

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.